10 Радянських космічних досягнень, які викреслюються Заходом з історії

Всі нині ніби як обізнані, що саме Радянський Союз став першопрохідцем космонавтики по відправці супутника, тваринного і навіть людини, ці події по праву вважаються одними з найбільш важливих в нашій історичному літописі. Космічна гонка спонукала СРСР до здобуття перемоги над США в цій «битві держав». Траплялися не тільки феєрично успішні події, а й провали, про що з цього сучасне покоління навіть і не уявляє, оскільки Інтернет заполонений інформацією про успіхи Сполучених Штатів на космічному терені. Але варто пам’ятати, чого досягла така велика держава того часу, як СРСР. Отже, нижче ми розберемо десяток цікавих досягнень СРСР в галузі освоєння космосу або спроб його завоювати космічну славу перед іншими країнами світу.

10. Хто першим здійснив обліт Місяця?

Саме апарат, іменований «Луна-1», виведений в космос в 1959 році, 2 січня, виявився по суті першим за весь час апаратом, які досягли Місяця. А адже його змайстрували радянські конструктори. Він являє собою апарат вагою в 360 кг. Він ніс на собі герб СРСР. Саме йому була дана задача по досягненню Місяця і демонстрації переваг і переважання СРСР в сфері науки по відношенню до США. Однак, він просто-напросто пройшов повз, на відстані в 6 тис. км. від Місяця. Зонд випустив натрієві хмари пари, що світилися якийсь час з такою високою яскравістю, що дало можливість відстеження траєкторію руху супутника.

«Луна-1» – це п’ята спроба СРСР в плані відвідування Місяця. Попередні невдачі не оголошують громадськості, інформація про них строго засекречена.

Якщо порівнювати апарат з зондами сучасного виробництва, «Луна-1», звичайно ж, зовсім не складно по влаштуванню, адже у нього навіть не було свого мотора, а подача енергії проводилася лише за допомогою простих батарей. У його арсенал ще не входили камери, як це буває у сучасних аналогів, і сигнали від нього просто пропали через три доби після пуску його в космічні дали.

9. Хто вперше облетів іншу планету?

Запуск апарату «Венера-1» відбувся в початку 1961-го. Його метою було вчинення жорсткого приземлення на Венері. Ця подія стала другою спробою Радянського Союзу відправити зонд до вищезазначеного астрономічному тілу. Перед спускається капсулою стояло завдання з доставки туди герба СРСР. Значну частину вантажу апарат повинен бути втратити при вході в таку критичну атмосферу, але, незважаючи на це, країна все ж сподівалася на досягнення капсулою венеріанській поверхні і на лідерство в цьому питанні.

Зонд запустили і провели перші досліди з ним – майже все ознаменувався успіхом, три перших перевірки функціонування говорили про осудною функціональності апарату, проте, четвертий сеанс запізнився на 5 днів, в результаті чого було виявлено системна несправність. Тим самим з апаратом втратили контакт при знаходженні зонда на відстані в приблизно 2 млн. км. від Землі. Апарат відправився у вільний дрейф з космічного простору, розташовуючись на дистанції в 100.000 км. від Венери. В результаті він не зумів скорегувати напрямок.

8. Хто вперше зняв зворотний бік Місяця?

Його запустили ще в 1959 році, 4 жовтня, і назвали супутником «Луна-3». Він був з успіхом відісланий на Місяць і відрізнявся від своїх попередників, адже на ньому була вже встановлена ​​камера для створення фото. Вчені тоді поставили завдання дістати за допомогою зонда світлини зворотнього боку Місяця, яку в ті часи поки ніхто не бачив.

Камера тоді все ж була досить примітивна і в той же час обмежена і складна в ефективності. Корабель мав можливість зняти лише 40 раз. Тоді фото потрібно було проявити і висушити на самому ж кораблі. Далі бортову електронно-променеву трубку планувалося використовувати для сканування фотоматеріалів, після чого вони були б послані фахівцям. Потужність і функціональність радіопередавача були вельми обмежені, з цієї причини кілька спроб відправити фото виявилися провальними. Коли зонд досить зблизився з нашою планетою і почав здійснювати оборот навколо Місяця, фахівці змогли роздобути 17 зображень невисокої якості.

Вчені переглянули на знімки і були надзвичайно схвильовані від побаченого. Таємнича місячна сторона дещо відрізнялася від вже знайомої нам, вона практично плоска, має гористі і дивні затемнення місцевості.

7. Хто вперше приземлився на позаземне територію?

У 1970 році, 17 серпня, було дано старт запуску апарату «Венера-7», що є одним з двох кораблів-близнят виробництва СРСР. Планувалося після здійснення ним м’якого приземлення на Венері зробити розворот передавача для відправки відомостей на Землю і поставити таким чином рекорд: апарат вперше виявилася на раніше незвіданою планеті. Для виживання в цій атмосфері спусковий модуль охолоджували до -8 ° C. Вчені розраховували на максимально тривале перебування апарату в спокої, тому вирішили капсулу в момент потрапляння в венерианскую атмосферу зістикувати з носієм до того часу, як атмосферний спротив не розділить їх.

Плани були виконані: «Венера-7» зуміла увійти в атмосферу, але майже за півгодини до досягнення поверхні планети сталася біда з гальмівним парашутом: він порвався. Спочатку думалося, що він вдарився і не зміг витримати цього, але потім провели аналіз зафіксованих сигналів, який вказував на те, що зонд зумів зчитувати і відправляти температурні значення з планети в продовженні 23 хвилин після його приземлення. Інженерами, спроектували даний корабель, так і замислювалося.

6. Штучного об’єкту якої країни довелося опинитися на Червоній планеті першим?

СРСР ще 1971 році, в травні-місяці, по черзі запустив кораблі-близнючки, названі «Марс-2» і «Марс-3» з інтервалом в одну добу. Здійснюючи обертання по орбітальної території біля Марса, вони виконували завдання по складанню карти планетарної поверхні. Спущені модулі планувалося запустити з цих апаратів. Радянські фахівці мали надії на першість по досягненню винайденого ними об’єкта марсіанської поверхні.

Однак, США встигли в цьому плані вийти вперед СРСР. Вони першими зуміли досягти орбіти Марса. Стартувавши в травні 1971 року «Маринер-9» зумів досягти Марс на пару тижнів раніше, чим СРСР, і по праву носить титул першого апарату космічного призначення, який побував на марсіанській орбіті. Зонди обох сторін з’ясували, що на планеті є покриття пилового шару, і це стало перешкодою збору відомостей.

Спусковий модуль «Марс-2» був розбитий, а слідом за ним вже з успіхом на планету був доставлений «Марс-3». Він зумів передати відомості про планету вченим на Землі. Однак, це далося йому ненадовго, адже вже через 20 секунд процес був перерваний. За такий короткий часовий проміжок апарат встиг відправити землянам лише фото з нечіткими деталями і низькою освітленістю. Не виключено, що припинення роботи пов’язане з сталася там великої піщаною бурею, яка перешкодила апарату відобразити поверхню Марса більш чітко.

5. Хто вперше здійснив доставку зразків при поверненні? Перша система автоматизації

У «NASA» були камені, які астронавти з «Apollo» успішно отримали з місячної поверхні. СРСР не встиг першим провести висадку людини на супутник планети, але при всьому цьому був упевнений, що має шанси на обгін США, і допомогти в цьому повинен був автоматичний зонд, здатний зібрати зразки грунтових порід на Місяці і доставити їх на Землю. У ролі першого такого апарату СРСР виступив зонд «Луна-15». Він був розбитий прямо при приземленні. Подальші п’ять спроб також виявилися невдалими: ракета-носій виявилася несправною. Але все ж СРСР зумів запустити зонд «Луна-16», який є шостим за рахунком.

Станція СРСР здійснила посадку поруч з морем Достатку і зуміла роздобути заповітні зразки грунту. Їй вдалося помістити зразки апарат, який в подальшому повернувся разом з ними на Землю. У момент відкриття запечатаного контейнера вченими СРСР був виявлений тільки 101 грам грунтових місячних порід. Тим часом «Apollo-11» зумів добути цілих 22 кг. Дослідники СРСР ретельно вивчили отримані проби. Ними було виявлено, що за своєю структурою місячний грунт близький до земного зволоженому піску. Таким чином, це славилося першим поверненням автоматичного спускається модуля.

4. У кого вперше з’явився апарат, що вміщає трьох?

Примітно, що знаменитий «Схід-1», який запустили в 1964 році, 12 жовтня, виявився першим кораблем, здатним прийняти на свій борт понад одну людину. Цей корабель СРСР оголосив новим, але в дійсності це була модернізація корабля, яка здійснила доставку в космос знаменитого Гагаріна. Однак, США були здивовані цим, адже у них на той період не було кораблів, що вміщають екіпаж у складі навіть двох осіб, не кажучи вже про трьох.Конструктори СРСР відносили «Схід» в категорію небезпечних. Вони наполягали на тому, щоб його не застосовували до того моменту, як уряд не наважився підкупити їх пропозицією відправки на орбіту на місце космонавта одного конструктора. При всьому цьому безпеку конструкції даного апарату все ж залишала бажати кращого.

На ньому, наприклад, не передбачена така функція, як аварійне катапультування членів екіпажу при невдалому старті. Адже там там ні можливості створення люка для кожного з космонавтів. Ще членам екіпажу було там дуже тісно, ​​і вони не могли навіть носити скафандр через це. Якби трапився настільки несприятливий для подібних умов процес, як розгерметизація, вони спокійно могли б загинути. Посадкову систему, що складається з двох парашутів і гальмівного двигуна, випробували лише раз. Ще членам екіпажу було потрібно дотримуватися якоїсь дієти для полегшення процесу ракетного запуску.

Такі складності і означають, що тут не варто очікувати бездоганного польоту.

3. Хто з африканців виявився першим в космосі?

У вересні 1980-го курс на орбітальну станцію взяв «Союз-38», на борту якого довелося опинитися космонавту з СРСР і кубинському льотчику Арнальдо Тамайо Мендесу. Другий удостоївся честі стати першим африканцем, який відвідав коли-небудь космос. Він летів туди в рамках програми СРСР, названої «Інтеркосмос», що дозволила іншим державам взяти участь в космічних місіях спільно з СРСР.

Кубинець пробув на «Салют-6» протягом тижня, за цей час їм було проведено понад 24 хімічних і біологічних експериментальних робіт. Його обмін речовин, структуру електричної мозкової активності і метаморфози в формах кісток нижніх кінцівок при невагомості досліджували під час польоту. Мендесу навіть вручили медаль «Героя Радянського Союзу».

Кубинець не відносився до громадян США, так що штати не вважали цей політ настільки важливим досягненням, яким його слід було б бачити. Для них першим африканцем, який відвідав космос, став якийсь Гайон Стюарт, який був на Challenger »в 1983 році.

2. Хто провів перше состикованіе з мертвим об’єктом космосу?

У 1985 році, 11 лютого, раптом замовкла станція «Салют-7». З якоїсь причини відбулися замикання замикання, внаслідок чого відключилася вся електрика, станція обледеніла і омертвіла.

Були поставлені цілі з порятунку екіпажу, і від Радянського Союзу туди були відправлені два космонавта-ветерана, які повинні були усунути неполадки. Автоматичну систему стикування застосувати не вдалося, так що космонавтам треба було наблизитися для спроби здійснення стиковки в ручному режимі. Станція зберігала стаціонарний стан, і екіпаж зумів зістикуватися. Вони дізналися, що в складних космічних умовах можна здійснити стиковку будь-якого об’єкта, навіть якщо там порушено управління і він скоріше мертвий, чим живий.

Члени екіпажу зуміли розіслати повідомлення, що прямо в станції були помічені освіти цвілі, на стінах розташовувалися численні бурульки, а температура знизилася до -10 ° C. На налагодження роботи станції в результаті було витрачено кілька діб. Екіпаж змушений був здійснити перевірку сотень проводів для виявлення причини неполадок в електричного кола, але вони не зуміли цього зробити.

1. Перша жертва космосу – хто вона?

В кінці першого літнього місяця 1971 го Радянський Союз перебував в очікуванні повернення трьох товаришів, які зуміли пробути на орбіті понад 23 днів. У момент приземлення капсули космонавти раптом замовкли. Фахівці відкрили люк, і перед ними постала жахлива картина: всі члени екіпажу були мертві. Примітно, що на їхніх обличчях були множинні темні висипання. Також були помітні синці з вушних і носових отворів. З якої причини це могло трапитися?Слідча група провела розслідування і виявила, що спускається модуль відокремився від орбітального, що призвело до загибелі екіпажу. Суть в тому, що клапан першого ні закритий, і майже за пару хвилин там закінчився кисень. При спаді показників тиску космонавти просто-напросто відразу ж задихнулися. Вони не встигали відшукати і закрити клапан перед втратою свідомості і подальшої смерті.

Бували, звичайно, ще смерті, проте, вони фіксувалися ще під час відправки екіпажу і проникнення корабля в атмосферу. А «Союз-11» досяг висоти в 168 км., тобто він зумів вийти в космос, так що члени даного екіпажу є нині першими і єдиними загиблими саме в космосі.

висновок

Таким чином СРСР брав активну участь в «космічному битві» з США, і по праву вважається могутнім в цій сфері, адже скільки колосальних праць було вкладено, але, на жаль, в даний же час це все забувається, і вся слава дістається американцям.

Тому слід знати історію досягнень свого рідного держави в плані освоєння космосу. Пам’ятайте її. Хоч там є і перемоги, і поразки, СРСР адже все одно був великою країною, гідною пошани і уваги.

ВАМ МОЖЕ СПОДОБАТИСЯ